İNDEX TARİHÇE ÜRÜNLERİMİZ BİLGİ BANKASI
                                YAKUPOĞLU ÜZÜMCÜLÜK

BU SAYFADA YER ALAN HABERLER YAZILI BASINDAN DERLENMISTIR

                                   

Kara Üzüm Çekirdegi'nin faydalarini bilin  

Antioksidan olan üzüm çekirdegi vücudu, kendi içinde olusan ya da dis kaynakli serbest oksijen radikallerinden ve diger radikallerden korur. Üzüm çekirdeginin antioksidan özellikleri çok taninmis antioksidan vitaminler olan C vitamininden 20 kat, E vitamininden ise 50 kat daha üstündür. Prof. Dr Ahmet Aydin'in Bugday Dergisi'ndeki yaziya göre dogal yolla üre(til)mis meyveler, sebzeler ve otlar sagligimiz için son derece yararlidir.

    Üzüm çekirdegi  de bunlardan biridir. Fakat beslenme bir bütündür. Sadece üzüm çekirdegi, yesil çay, kus burnu gibi iki üç gidayi yemek, buna karsilik beslenmenin diger unsurlarina dikkat etmemek ile kendinizi kurtaramazsiniz. Saglikli bir yasam için her mevsimin meyve, sebze ve otunu dönüsümlü olarak yiyin, un ve sekerden mamul gidalari diger rafine ya da paketlenmis yiyecekleri iyice azaltin; suni yemle beslenmemis hayvanlarin et, süt ve yumurtasini tüketin.

  Üzüm çekirdegi hülasasi (özütü) nedir?

Kara üzüm çekirdeginden elde edilir. Üzüm çekirdegi hülasasi flavonoid denilen vitamin benzeri grubun içine girer; oligomerik protoantosiyanidin kompleksleri içerir.  Üzüm çekirdeginin temel görevi antioksidan olmasidir. Vücudu, kendi içinde olusan  ya da dis kaynakli serbest oksijen radikallerinden ve diger radikallerden korur. Üzüm çekirdeginin antioksidan özellikleri çok taninmis antioksidan vitaminler olan C vitamininden 20 kat ve E vitamininden ise 50 kat daha üstündür.

 

Üzüm çekirdeginin faydalari nelerdir?

Üzüm çekirdegi damar yozlasmasini önler ve damarlarinizi saglamlastirir. Hipertansiyon, kalp krizi ve felç olasiligini minimale indirir. Diabetli ve varisli kisilere son derece yararlidir. Gözü maküler dejenerasyon ve kataraktan korur. Üzüm çekirdegi sürekli bilgisayarin basinda olan kisilerin göz sagliginin korunmasinda da önemlidir. Üzüm çekirdegi DNA hasarini azaltarak kanser olusum riskini de minimale indirir.

Üzüm çekirdegi  cildin bagdokusunda bulunan kollajeni saglamlastirir. Deriyi dinçlestirdigi için kozmetik sanayinde merhem olarak da kullanilir

Üzüm çekirdegi  damarlarin kollajen dokusunu da saglamlastirdigi için damar sertligi ve damar sertligi ile ilgili çok sayida hastaligi önler.

Üzüm çekirdegi  histamin salgisini azaltarak alerjiyi önler. Üzüm çekirdegi  iltihabi prostaglandinlerin sentezini azaltarak romatizmal hastaliklar, agri ve endometrioz gibi durumlarda yararli olurlar.

N e kadar üzüm çekirdegi  ekstresi kullanilmali?

Üzüm çekirdegi  ekstresinin 100 mg'lik kapsülleri mevcut. Hastaliklardan korunmak için günde 1-2 kapsül yutunuz. Bir hastaliginiz varsa dozu iki katina çikartin. Simdiye kadar üzüm çekirdegi  ekstresinin fazla alinmasi ile ilgili bir yan etki bildirilmemistir.

Kapsül yerine 1 avuç ya da fincan kara üzüm kurusu da yiyebilirsiniz. Piyasada kilosu 6-8 milyona satiliyor. Ayrica aktarlarda kilosu 30 YTL'den üzüm çekirdegi de satilmakta.

Kara üzümü ya da kurusunu yerken çekirdeklerini çigneyiniz, böylece etkisi de artmis olacaktir. Üzüm çekirdegi gibi kabugu da  proanthosiyanidin içerir. Yaban mersini (çay üzümü, çoban üzümü) ve  sarap da proantosiyanidin bakimindan zengindir.   

  Yazi: http://www.bugday.org/
 

Üzüm çekirdegi cildi güzellestiriyor  

Bir çok rahatsizliga iyi gelen üzüm çekirdeginin, cildi de güzellestirdigi bildirildi.

Üzüm çekirdeginin her derde deva oldugunu belirten uzmanlar, "Üzüm çekirdegi, beden ve zihin gücünü artiriyor, kan yapiyor, vücutta biriken zararli maddelerin disari atilmasini sagliyor. Yüksek tansiyonu düsürüyor. Mide ülseri, gastrit, karaciger hastaliklari, dalak hastaliklari, romatizma ve mafsal iltihabina iyi geliyor. Kabizligi gideriyor. Kalbi kuvvetlendiriyor, kani temizliyor. Sismanlari zayiflatiyor. Hamilelerin mide bulantisini önlüyor. Nekahet devresinin kolayca atlatilmasina yardimci oluyor. Böbreklerdeki kum ve taslarin düsürülmesine yardimci oluyor. Ayrica üzüm çekirdegi, hücreleri yenileyerek cildin güzellesmesinde de önemli role sahip" dedi.

Üzüm çekirdeginin bilinen en güçlü antioksidan oldugunu belirten uzmanlar, E vitamininden 50, C vitamininden 20 kat güçlü oldugunu, vücuda sigara gibi maddeler veya kirli havayla giren zararli maddeleri etkisizlestirdigini belirtti. Uzmanlar ayrica üzüm çekirdeginin öneminin yeterince anlasilmadigini vurgulayarak, antioksidanlarin yardimi ile hastaliklarin olusumunun önlenebildigini, hormonal dengenin korunabildigini, yaslanma sürecinin geciktirilebildigini kaydetti.

Üzüm çekirdeginin antioksidan olmasinin yani sira bag dokusunu güçlendirdigini, cildi daha siki ve elastiki yaptigini belirten uzmanlar ayrica, yaslilik lekelerinin tedavisinde, daha az kirisikliga neden olan kan damarlarinin genislemesi ve kaslari rahatlatma konusunda etkili oldugunu vurguladilar.