İNDEX TARİHÇE ÜRÜNLERİMİZ BİLGİ BANKASI
                                YAKUPOĞLU ÜZÜMCÜLÜK

FİDAN DİKİMİ  

Bag kurmaya karar verdikten sonra arazimizin toprak tahliline göre gerekli miktarlarda organik madde takviyesi yapilir ve pH sorunu varsa giderilir. Bag tesisi sayfasindaki temel islemleri yaptiktan sonra isaretlemeye geçilir. Isaretleme isleminin büyük bir özenle yapilmasi gerekir. Aksi halde ileride siradan sapan fidanlar yapilacak bakim islerinde sorun olustururlar. Dikimden önce dönüme 3-4 ton kadar yanmis çiftlik gübresi verilmesi tavsiye edilir.
Sonra dikim çukurlari açilir (3X2m veya 3X3 m gibi). Dikim aralik ve mesafesi bölgeye, yetistiriciligin türüne ve terbiye sistemimize göre farklilik arzedebilir. Çukurlar açilirkende mutlaka ayni hizada açmak gerekir. Bu amaçla 3-4-5 üçgeni kullanilabilir.
Dikilecek fidanlarin tercihen asili olmasi, mutlaka kaynagi bilinen bir yerden alinmis, hastaliksiz ve ismine dogru olmasi gerekir. Kaynagi ve orjini bilinmeyen fidanlar hiçbir zaman tavsiye edilmez. Fidanlarin söküldükten sonra dikim asamasina kadar nemli bir ortamda muhafaza edilmesi ve asiri sicak veya soguga birakilamamasi gerekir. Aksi halde donabilecegi gibi asiri sicaklardada gözler patlayarak kök faaliyeti baslayacak ve dikimde tutma orani azalacaktir. Tüplü fadanlari dikerken fazla bir islem yapilmasina gerek yok iken tüpsüz fidanlarda dikim budamasi yapilmasi gerekir. Poset içindeki tüplü fidanlarin poseti yirtilarak ayni derinlige(asi noktasi toprak üstinde kalacak sekilde) diklirler. Tüplü fidanlarin tutma orani daha yüksektir.

 

 

Tüpsüz fidanlari dikmeden önce mutlaka bir dikim budamasi yapilmasi gerekir. Buradaki ana amaç üst kisimda 2-3 göz birakarak bunlarin güçlü bir biçimde sürmesini saglamak ve ileride sekil verirken bunlardan güçlü geliseni kullanmaktir. Ayrica köklerdeki yan sürgünlerde temizlenip dip köklerinde ucu alinarak yara ve enfeksiyon kapan kisimlarin temizlenmesi amaçlanir.
Üst aksamda 2 veya 3 göz birakarak gerisi kesilip atilir. Bu islem tüplü fidanlarin üst kisimlarinada yapilir. Köklerin ise yandakiler dipten uçtakiler ise uçlarindan kesilip çikartilirlar. Bu islemden sonra fidanalrin bir fungusit içeren (Captan veya benzeri) çözeltiye daldirilarak dikilmesi mantari hastaliklari önlemek açisindan yararli olur.
Budama islemlerini yaparkende bir fidandan digerine geçerken budama makaslarini mutlaka alkol veya ates ile sterilize etmek gerekir. Aksi halde bir fidanda bulunan hastalik digerine budama makasi ile tasinabilir. Dikim islemi sirasinda ayrica asi noktasindan tutmamali ve bu noktanin fazla oynamasina dikkat etmelidir. Aksi halde asi yerinden oynayip kopabilir.

 


Fidanlari dikerken bir isaret kazigi kullanmak gerekir. Bu kazigin ortasina gelecek sekilde fidanlar dikim çukuruna yerlestirilir. Asi noktasi toprak seviyesinden yaklasik 10-15 cm yukariya gelecek sekilde dikilir. Köklerin dikim çukuruna iyice yayilmasina özen gösterilir (resimde oldugu gibi).
Gözlerin bulundugu kisimdan fakat gözlerin gelismesine engel olmayacak sekilde bir herek dikilir. Eger destek sistemi birkaç yil olusturulmayacak ise bu heregin yerden 1,5 m yükseklikte ve yeterli kalinlikta olmasi gerekir. Fidanlarin herege 8 seklinde fazla sikmadan bir pamuklu ip ile baglanmasi gerekir.
Bazen kisin soguk geçtigi bölgelerde don tehlikesine karsi fidanlar ve ieleriki yillardada asmalar toprakla örtülür ve don tehlikesi geçtikten sonra açilirlar. Bunun yerine gövde yüksekligini arttirmak ve güneye bakan hafif meyilli yerleri seçmek daha dogru olur. Dikimden sonra damla sulama sisteminin kurulmasi gerekir. Eger kurma sansi yok ise mutlaka 1-2 hafta ara ile fidanlar tutana kadar 2-3 sefer can suyu mahiyetinde sulama yapilmalidir. Kaliteli ve verimli bir bagcilik için damla sulama sisteminin bag tesisi ile birlikte kurulmasi gerekir.

 

 


Ilkbaharda gözler patlayip sürgünler gelismeye baslayinca bu sürgünlerin herege baglanarak kirilmalari engellenmelidir. Gelisme durumuna göre patlayan gözlerden en iyi gelisen sürgün ana dal olarak seçilir ve digerleri dipten kesilir. Olusturan destek sistemiyle birlikte seçilen ana dalin ilk telin hizasina gelinceye kadar gelismesine izin verilir. Tel hizasina gelince ucu alinarak bu noktadan sonra 2 sürgün gelismesi saglanir. Bu sürgünler saga ve sola yatirilarak asmaya nihayi sekli verilir.