İNDEX TARİHÇE ÜRÜNLERİMİZ BİLGİ BANKASI
                                YAKUPOĞLU ÜZÜMCÜLÜK

 

İKLİM VE TOPRAK

Bir yerde bag kurmadan önce o yerin ekolojik verilerinin çok iyi incelenmesi gerekir. Özellikle örtü altinda bagcilik yapmak için bu degerlerin ayrica iyi degerlendirilmesi gerekir. Aksi halde yanlis yer ve yöney seçimi ileride telafisi imkansiz problemlere sebep olabilir. Bagcilik açisindan öncelikle su kriterlerin incelenmesi gerekir.
- Sicaklik ve Don Olaylari
- Güneslenme
- Yagis ve Hava Nemi

- Rüzgar

Nemli bölgelerde (Marmara ve Trakya gibi) bag kuracagimiz zaman öncelikle güneye bakan hafif meyilli yerleri tercih etmemiz dogru olur. Asma günesi çok seven bir bitkidir. Yeterli güneslenme ayni zamanda mantari hastalik riskini azaltmasi sebebiyle tercih edilmektedir. Bu sebeple iyi günes alan yerler bagcilik ve özelliklede sofralik üzüm için daha uygundur. Asma yapraklarinin seker ve nisasta üretimi isik yapraga dik geldikçe artmaktadir. Dogrudan günes alan yapraklar yari gölge ve tam gölge olanlara nazaran 2-3 kat daha fazla seker üretmektedir.
Çok siddetli olmayan rüzgarlarda havalanmaya yardim etmesi sebebiyle arzu edilir. Asmada sürgün gelismesi 10 oC ve üzerinde olmasi sebebiyle bir yerin bagcilik açisindan uygun olup olmadigi yillik sicaklik toplami ortalamasinin en az 10 oC olmasi ile anlasilir.
Üzümlerin olgulasabilmesi için yillik sicaklik toplaminin en az 1600 gün-derece olmasi gerekir. Bu günlük sicakliklarin 10 oC ve üzerinde oldugu asmanin yaprakli dönemindeki sicakliklar toplamidir.
- Erkenci çesitlerin sicaklik toplami istegi en az 1600-2000 gün-derece
- Geççi çesitlerin sicaklik toplami istegi en az 3000 gün-derece olmalidir

Sonbahar donlari erken yaprak dökümüne ve sonuçta yetersiz depo maddesi birikimine neden olur. Kis donlarinda ise asmanin üzerinde olgunlasmamis yesil organ bulunmadigi için gövde-kollar ve kökler donma noktasi ile vejetasyon sifiri arasindaki düsük sicakliklardan zarar görmezler. Yani -15 ila -20 C ye kadar dayanabilirler. Iç Anadolu ve Dogu Anadolunun bazi bölgelerinde omcalar yerden taçlandirilir. Kisa girilirken asma budanir ve üzeri toprakla örtülür. Böylece asma kisin siddetli soguklarindan korunur. Özellikle bagcilikta ilkbahar donlari ve geç kis donlari zararli olur. Gözlerin büyümeye basladigi hatta sürgünlerin 15-20 cm yi buldugu vejetasyon devresinde de don olayi olabilir. Bu donlarin etkisi sicakligin süresine ve derecesine baglidir. Özellikle ilkbahar son donlarina karsi dikkatli olunmalidir. Dondan koruyucu önlemler almalidir. Bu önlemler;
a- Baglari meyilli arazilerde kurmak
b- Gövde yüksekligini 1 m nin üzerine çikarmak
c- Sulama yapmak
d- Ot saman yakmak
e- Budamayi geç yapmak

Asmanin sürgünleri ve çiçek somaklari 0 C nin altinda zarar görürler. Zarar görme derecesi; soguk havasinin etkileme süresine, çeside, dondan önceki ve sonraki gündüz sicakligina, büyüme hizina en fazlada düsük sicaklik derecesine baglidir. -3 C ve altinda bütün yesil organlar, hatta yari açilmis gözler donarak ölür. Yukaridaki resim bagi yamaç bir araziye kurmanin ve gövde yüksekligini arttirmanin dondan korunmada ne derece etkili oldugunu göstermektedir. Ova kisimda sicaklik -3,5 / -4 C kadar düsmesine karsilik yamaçtaki gövde yüksekligi en az 1 m olan bagimizda ise taze sürgünlerin bulundugu kisimda sicaklik +1 C civarindadir. Bu durum bize yer ve yöney seçimi ile uygulanacak terbiye sisteminin dondan korunmada çok etkili oldugunu göstermektedir.

Budama yapilmamis asmalarda en uçtaki gözler en erken uyanirlar. Asmalarin erken uyanmasi ilkbahar geç donlarinin oldugu bölgelerde istenmez. Vejetasyon devresinde özellikle çiçeklenme zamaninda asma optimum bir sicaklik ister, serin havalarda çiçeklenme zamani uzar, döllenme kötü olur, salkimda tane ve çiçek silkmesi olur, boncuklanma ve silkme fazla görülür.
Bagda bilinçli bir sulama ve zamaninda yagis üzüm verim ve kalitesini arttirir. Ilkbaharda yagan yogun yagmurlar ve asiri hava nemi ile külleme ve mildiyö gibi mantari hastaliklarin arttigi görülür buda mücadeleyi zorlastirir. Olgunlasma zamaninda da botrytis nedeniyle salkimlarda çürüme olur. Yine çiçeklenme zamani görülen yagislar (özellikle yabanci döllenmeyi gerektiren çesitlerde) çiçekte disicik tepesinde bulunan sekerli siviyi yikayarak polen çimlenmesini ve döllenmeyi engeller. Bunun sonunda tane gelisemez,asmada silkme artar, boncuklanma görülür. Kurutmalik üzümlerde de kurutma zamani üzümler islanirsa kuru üzüm kalitesi düser.

TOPRAK

Bag kurulacak yerin topraginin öncelikle yapisini ve besin maddesi içerigini anlamak amaciyla tahlilinin mutlaka yapilmasi gerekir. Agir bünyeli ve killi topraklar bagcilikta çok fazla arzu edilmez. Bu gibi topraklarda ileride kök çürüklüklerinin görülme ihtimali yüksektir. Ayrica besin maddelerinin almida arzu edilen seviyede olmaz. Bu gibi agir bünyeli topraklarin çesitli organik maddelerle islah edilmesi uygun olur. Bu amaçla çiftlik gübresi, yesil gübreler veya diger organik kökenli gübreler kullanmak gerekir.
Topragin pH sida yüksek veya düsük olmasi halinde nötr seviyeye getirmek için gereken uygulamalar yapilir. Yüksek taban suyu olan yerlerdede bag tesisinde önce uygun bir drenaj saglanmalidir.
Erkenci yetistircilik yapilacak yerlerde hafif kumsal yapidaki topraklar sofralik yetistiricilikte tercih edilmelidir. Ancak kurutmalik ve saraplik yetistiricilikte her çesit için farkli toprak tipleri uygun olabilir. Ayrica her toprak tipine uygun anaç bulummaktadir. Ancak bu anaçlarin hepsinin bu çesitler ile uyusmasi iyi olamayabilir. Bu sebeple önceden yapilmis deneme sonuçlarinin çesit ve anaç seçiminde dikkate alinmasi gerekir.