İNDEX TARİHÇE ÜRÜNLERİMİZ BİLGİ BANKASI
                                YAKUPOĞLU ÜZÜMCÜLÜK

Kalite Arttirma

Baglarda Kalite Arttirma Uygulamalari su basliklar altinda toplanabilir;

1. Uygun terbiye sekli verme,
2. Yeterli ve dengeli yaz budamasi yapma,
3. Bakim islerini zamaninda ve yeterli yapma,
4. Islah çalismalarindan yararlanma,
5. Bitki büyüme düzenleyicileri gerekli dozda ve oranda kullanma (GA3, Benziladenin, ABA, Ethrel vs.)


Çekirdeksiz Üzümde Gibberellin (GA3) Hormonunun Uygulanmasi
- GA3 hormonu, çekirdeksiz üzümde çekirdek kaynakli gibberellin hormonunun bulunmamasi sebebiyle salkim ve tanenin sofralik özelliklerini iyilestirmek amaciyla uygulanmaktadir. Hormon; taneleri irilestirirken, yola dayanikliligi ve verimi de arttirabilmektedir.
- Hormon tanelerin hücre bölünme ve büyümelerini tesvik eder. Tanenin sapa, sapin salkima baglanti kuvvetini arttirarak tanelenmeyi azaltir, yola dayaniklilik saglar.
- Salkimdaki tane iriligini ve salkim iriligini arttirir. Tanedeki seker birikimi daha yavas oldugundan üzümün yeme özelligini arttirir. Üzüm tanelenmediginden asma üzerinde daha uzun süre kalir.
- Ancak asiri ve kontrolsüz uygulama sonucunda hormon bitki dokularinda anormal irilik artisina ve hos olmayan bir görüntü almasina sebep olur. Özellikle organik yetistiricilikte bu tür uygulamalardan kaçinmalidir.
- Yüksek dozlarda hormon uygulanmis olan taneler kurutmalik için uygun degildir. Hormonlan uygulanmis üzümler çok iri, kalin kabuklu ve içi bos görünümündedir. Hasadi da geciktirdigi yapilan denemelerde tespit edilmistir. Bu nedenle GA3 sadece sofralik üzümlere verilmesi önerilir.
- Hormonun en uygun uygulanma zamani tane gelismesinin en hizli oldugu devredir. Bu devre çiçeklenmeden sonra normal silkmenin tamamlandigi, salkimdaki tanelerin iriligini aldigi devredir. Daha sonraki uygulamalarda yeterli tane iriligi saglanamaz. Çiçeklenme ve öncesindeki uygulamalar tane tutumunu arttirir fakat çok siki salkim olusumuna neden olur. Bu nedenle salkim gelismesine göre uygun ve kisa sürede hormon uygulanmasi tamamlanmalidir.

Bazi üzüm çesitlerinde hasat zamani salkimda döllenmis iri taneli ve çekirdekli taneler yaninda küçük-çekirdeksiz tanelerede rastlanir. Bunlara boncuk tane bu olayada boncuklanma (millerandage) denir.
Sebepleri sunlardir ;
1-Yagmur (yagmurlu havalarda fazlaca görülür)
2-Sicaklik (düsük sicakliklarda fazla görülür)
3-Beslenme bozukluklari (hast.ve zar., bakim nok.,virüs has.,v.s.)
4-Genetik özellik
5-Tozlanma noksanliklari
Boncuklanmayi azaltmak için yapilmasi gereken bazi islemler sunlardir;
Uç almayi (çiçeklenmeden 7-10 gün önce) ve yaprak almayi zamaninda yapmalidir,
Baglarda yeterli gübreleme ve ilaçlama yapmalidir,
Boncuklanma özelligi az olan çesitler tercih edilmelidir,
Yeterli tozlayici çesit bulundurulmali ve tozlamaya yardimci olunmalidir.

Asmanin 1 yillik yasami boyunca morfolojik ve fizyolojik olaylar gerçeklesmektedir. Bu olaylar aylara göre incelendiginde hangi ayda ne gibi bir islem yapmak gerektigi veya yapacagimiz bir uygulamanin asmanin o döneminde ne oranda etkili olabilecegi görülmektedir. Örnegin sürgün büyümesinin neredeyse durdugu Temmuz sonundaki bir tepe alma uygulamasi son derece gereksiz olur.