İNDEX TARİHÇE ÜRÜNLERİMİZ BİLGİ BANKASI
                                YAKUPOĞLU ÜZÜMCÜLÜK

     Tek çare pekmez! 

Osteoporoz Hasta Dernegi Baskani Prof. Dr. Ülkü Akarirmak, kalsiyum açisindan çok zengin olan pekmezin, osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltmakta yararli bir gida oldugunu söyledi.

Akarirmak, ''kemik erimesi'' ya da ''kemik zayiflamasi'' olarak da bilinen osteoporozun, kemik miktarindaki azalma ve kemik kalitesindeki bozulma nedeniyle kemiklerin zayiflamasi ve kirilmaya çok yatkin bir hale gelmesiyle olusan bir hastalik oldugunu belirtti.

Osteoporozun dünyada en yaygin görülen bir iskelet sistemi hastaligi olduguna, bu hastaliga bagli kemik kiriklarinin giderek önemli bir halk sagligi soruna haline geldigine dikkati çeken Akarirmak, ''kemiklerin gelismesinde ve korunmasinda beslenmenin çok önemli rolü var. Uygun beslenilerek osteoporozdan korunulabilir'' dedi.

Kalsiyum bakimindan zengin beslenmenin osteoporozdan korunma açisindan çok önemli oldugunu ifade eden Akarirmak, söyle konustu:

''Kalsiyum bakimindan zengin beslenme yaninda elbette dikkat edilmesi gereken baska faktörler de var. Yetersiz D vitamini alimi, proteinin ve sodyumun fazla miktarda alinmasi, yetersiz çinko, florid alinmasi, B, C ve K vitamini yetersizligi, asiri alkol ve kahve tüketimi bu faktörlere örnek verilebilir.

Bunlar içinde kalsiyum bakimindan zengin beslenme çok önemli. Kalsiyum ihtiyaci yasam süreci içinde degiskenlik gösterir. Iskeletin hizla büyümekte oldugu çocukluk ve ergenlik döneminde, gebelik ve emzirme sirasinda vücudun kalsiyum ihtiyaci daha fazla. Menopoz sonrasi dönemdeki kadinlarin ve yasli erkeklerin daha fazla kalsiyuma ihtiyaçlari var. Eger yeterli kalsiyum alinmazsa vücudumuz bu ihtiyacini en büyük kalsiyum deposu olan kemiklerden karsilar. Bu da osteoporoza neden olur.''

                KALSIYUM DEPOSU PEKMEZ

Prof. Dr Akarirmak, pekmezin yani sira süt, yogurt, peynir, dondurma gibi yag orani düsük süt ürünlerinin, brokoli, pazi ve ispanak gibi koyu yesil yaprakli sebzelerin, baklagillerin, findigin, deniz ürünleri ile badem, portakal suyu, tahillar ve tam ekmegin zengin kalsiyum kaynaklari oldugunu kaydetti.

Bu ürünler arasinda yer alan pekmezin ''kalsiyum deposu'' olarak da adlandirilabilecegini ifade eden Akarirmak, ''dünyada giderek daha önemli bir halk sagligi problemine dönüsen osteoporoza bagli kemik kirilmalarinin önüne geçilmesi için pekmez tüketim aliskanliginin yayginlastirilmasinda fayda var'' diye konustu.

Akarirmak, Türkiye 'de yogun olarak üretimi yapilan üzüm, incir ve dutun ezilerek ve kaynatilarak hazirlanan bir gida olan pekmezin zengin bir kalsiyum kaynagi olmasi yaninda ucuz sayilabilecek bir ürün oldugunu ifade ederek, sözlerini söyle sürdürdü:

''Biz özellikle kirsal yerlesim yerlerinde yasayanlarin beslenmesinde pekmezin hala var oldugunu biliyoruz. Ama pekmez nerede yasarsa yasasin ve hangi yas grubundan olursa olsun herkesin tüketmesi gereken saglikli bir ürün. Ebeveynler pekmezle degisik tatlar hazirlayarak çocuklarina pekmezi sevdirebilirler, kendileri de kalsiyum gereksinimlerini pekmezle karsilayabilirler. Örnegin pekmez yogurda katilarak keyifle tüketilebilir. Peynirin üzerine konularak tüketilebilir. Pekmez serbet yapilarak da alinabilir. Ayrica geleneksel tahin pekmez olarak, seker yerine konmak üzere pasta gibi ürünler için de pekmez düsünülebilir. Ancak kilo sorunu ve seker hastasi olanlari kalori ve seker alimi yönünden de uyarmak gereklidir. Süphesiz pekmez tek kalsiyum kaynagi degil ama pekmezin çok önemli bir kalsiyum kaynagi oldugunu söylemek yanlis olmaz. Çünkü, 100 gram pekmezde 400 miligram kalsiyum var, bu oldukça yüksek bir miktar. Kalsiyum bakimindan zengin oldugu bilinen yagsiz sütün bir bardaginda 245, 100 gram yogurtta 350 miligram kalsiyum var.''

            ''KADINLAR DAHA DIKKATLI OLMALI''

Akarirmak, insanlarin günlük kalsiyum gereksiniminin yas grubuna cinsiyete göre farklilik gösterdigini belirtti.

Günlük alinmasi gereken kalsiyum miktarinin 1-3 yas grubundakiler için 500 miligram oldugunu kaydeden Akarirmak, bu miktarin 4-8 yas grubundakiler için 800, 9-18 yas grubundakiler için 1.300, 19-50 yas grubundakiler için 1.000, 50 ve üstü yas grubundakiler için ise 1.200 miligram oldugunu bildirdi.

Akarirmak, gebe ya da emziren kadinlarin günlük almasi gereken kalsiyum miktarinin ise 1.200 - 1.500 miligram oldugunu bildirdi. Akarirmak, osteoporozdan korunmak için yeterli kalsiyum alinmasinin yani sira su önerilerde bulundu:

''Düzenli hekime gidilmeli, çünkü hastaligin erken teshisi çok önemli. Kisi kemik yogunlugunu hekimin uygun görecegi siklikta ölçtürmeli. Kalsiyum yaninda yeterince magnezyum ve C vitamini alinmasina dikkat edilmeli. Tuz alimi azaltilmali, lifli besinler tercih edilmeli. Tedavide önemli basarilar elde ediliyor olsa bile asil hedef osteoporozdan korunmak olmali.

Kadinlar osteoporoz konusunda erkeklere oranla daha dikkatli olmalilar. Çünkü, kadinlarda kemik yapisinin zayiflamasi daha hizli. Kadinlarda, özellikle menopozdan sonra görülen hizli kemik kaybi, kemik yapisinin zayiflamasina ve osteoporozun ortaya çikmasina neden olabilir. Osteoporoz kadinlarda erkeklerden daha siktir, çünkü, kadinlar erkeklere göre daha az kemik kütlesine sahiptir.''