İNDEX TARİHÇE ÜRÜNLERİMİZ BİLGİ BANKASI
                                YAKUPOĞLU ÜZÜMCÜLÜK

Standart Üzüm Çesitleri

 

ALFONS : Fransiz orijinli, koyu mor, siyah puslu, iri taneli ve orta mevsimde olgunlasan bir çesittir. Marmara Bölgesinde Agustos sonuna dogru olgunlasir. Oldukça verimli olup çok salkim yapar. Kaliteli üzüm için özellikle sulanmayan baglarda salkim seyreltmesi yapmak gerekir. Aksi halde ufak ve boncuklanmis salkimlar görülebilir. Asma üzerinde ve soguk depoda muhafazaya uygundur. Siyah ve iri tanesi ile yüksek fiyattan alici bulur.
CARDINAL : Kaliforniya da Flame TokayxAlphonse melezi olarak 1939 da elde edilmistir. Iri taneli, erkenci, kirmizi renkli bir çesittir. Erkenci bir tipi özellikle örtü alti için güney bölgelerimiz için uygundur. Taban topraklarda çatlama görülebilir. Fazla yüklemede ise boncuklanma ve yetersiz renklenme görülür. Iri ve kaliteli tane için bakim islerini zamaninda yapmak gerekir.

 ÇAVUS : Anadolu orijinli ve çok sevilen bir üzüm çesididir. Safranbolu Çavusu, Beyaz Çavus, Pembe Çavus ve Bozcaada Çavusu gibi pekçok sinonimi vardir. Çekirdekleri küçük, içi bos ve tanede 1-3 adettir. Fizyolojik disi olmasi sebebiyle mutlaka babalik çesitlere (Karasakiz, Balbal, Hafizali, Hamburg Misketi gibi)1/6 oraninda bagda yer verilmelidir. Iri taneli (6-7 gr) oval, sari yesil renkli, kabuk ince, seffaf damarli, pusludur. Erkenci sayilabilir. Marmarada Agustos ortalrinda olgunlasir. Ancak iri yapraklari ve küllemeye hassas olmasi sebebiyle yaz budamasi ve ilaçlamalarin zamaninda yapilmasi gerekir. Kendine has aranan bir aromasi vardir.

 YALOVA INCISI (HÖNÜSÜ X SIYAH GEMRE)
1988 yilinda tescil edilmistir. Oldukça erkenci sofralik çesitlerdendir. Tane yapisi oval-orta kalin kabuklu, beyaz renkli, orta irilikte(6-7gr,tane eti az sulu, 2-3 çekirdeklidir. Salkimlari orta büyüklükte(250-300gr) konik ve orta sikidir. Salkim sapi sert ve kisadir. Kabuk iyi renk yapar. Akdeniz sahil kusaginda Haziran sonu-Temmuz basinda hasat edilir. Örtü altinda ise bu süre Haziran basina kadar çekilebilir. Orta ve uzun budanmasi gereken bir çesit olup, fazla yüklü asmalarda seyreltme yapilmalidir.

 MÜSKÜLE: Marmara bölgesinde ve özellikle Iznik te yaygin olarak üretimi yapilan beyaz taneli ve taneleri orta irilikte(4-5g) ve yuvarlak oldukça verimli çesitlerimizdendir. Kabuk kalin,puslu, seffaf ve sari yesil renklidir. Hasada yakin tanelerin günes gören tarafi kizarir. Salkimlari orta iri (400-500g), kanatli, konik ve orta sikliktadir. Asma üzerinde bekletmeye ve sogukta muhafazaya uygun bir çesittir. Çok Geçci olup Razaki den 3-4 hafta sonra olgunlasir.

 
SULTANI ÇEKIRDEKSIZ: Etli, az asitli, çekirdeksiz beyaz üzümdür. Manisa ve Denizli taraflarinda sofralik ve kurutmalik yayginolarak yetistirilir. Ancak son yillarda sarap yapiminda da kullanilmaktadir. Manisa'da, Akdeniz ikliminin etkisi altindaki 200 m. yüksekligindeki oldukça verimli kumlu topraklarda yüksek telli terbiye sistemi uygulanarak dikilmistir Denizli'de, yine verimli killi topraklarda yetisltirilir. Ancak son yillarda pazarlamada sorunlar yasanmaktadir.


 PEMBE GEMRE : Ege, Akdeniz ve Güney Dogu Anadolu da yaygin üretilen yerli çesitlerimizdendir. Çok iri, sert dokulu, yuvarlak ve pembe tanelidir. Salkim güvesine karsi duyarlidir. En geç olgunlasan çesitlerimizdendir.

 

 

 

 

 


RAZAKI: Çok yaygin sofralik çesitlerimizdendir. 20 den fazla tip ve sinonimi vardir. Uzun oval sekilli ve çok iri taneli (6-7 gr) beyaz, 1-3 çekirdekli, az sulu-tatli, kabuk kalin veya orta kalindir. 20-40 ppm veya GA ile (tane 2-3 mm iken) irilik artisi ve sap baglantisi güçlendirilir. Marmara da Eylül ün ilk haftasi içinde olgunlasir. Orta budamaya (4-5 göz) uygundur.

 

 

 


PERLETTE : ABD orijinli, ince kabuklu, gevrek etli, hafif aromalidir. Çekirdeksiz olup GA uygulamalari ile tane iriligi ve yola dayanikliligi artar. Ancak çatlama ve çürüme riski olusur. Çok erkenci, sicak yöreleri, derin-süzek topraklari sever. Ege ve Akdeniz yöresinde yaygindir.

 

 
ITALIA : Italya kaynakli sofralik bir çesit olup "Ideal" adi ile de bilinir. BiconexHamburg Misketi melezidir. Iri taneli, beyaz, kalin kabukludur ve Hamburg Misketinden aldigi kokuya sahiptir. Mantari hastaliklara hassastir. Yüksek terbiye (1-1.5 m) iyi sonuç verir. Marmara ve Ege bölgesine önerilir.


 

  

HAMBURG MISKETI : Yabanci orijinli bir çesit olmasina karsilik yillarca Marmara ve Iç Anadolu Bölgelerinde yetistirilen orta iri taneli(4-5 g),siyah, yuvarlak sekilli ve orta kalin kabukludur. Tane içi etli,sulu, tatli ve misket kokuludur. 2-3 çekirdekli, konik salkimli, orta büyüklükte salkimlara sahiptir. Orta kuvvette gelisen asmalari çok verimlidir fakat çok yüklemeden kaçinilmalidir aksi halde renklenme iyi olmaz. Hamburg misketi ayrica Marmara bölgesinde Çavus çesidine tozlayici olarakta yaygin olarak kullanilmaktadir. Sofralik, saraplik ve siralik olarak kullanilabilen bir çesittir.