İNDEX TARİHÇE ÜRÜNLERİMİZ BİLGİ BANKASI
                                YAKUPOĞLU ÜZÜMCÜLÜK

Terbiye ve Destek Sistemi

Terbiye sekli gövde, çok ve tek yillik dallarla sürgünlerin yer, sekil, yön ve sayilarini ifade eder. Terbiye seklini bastan belirlemeli ve ilk yilda baslanarak dogru sekilde olusturulmalidir. Aksi halde hem asmada genis yaralar açilacak, hemde emek ve ürün kaybina neden olunacaktir. Asmalara terbiye sekli, omcalara çevre kosullarinin olumsuz etkilerini en aza indirebilmek amaciyla uygulanir. Üzümlerin farkli verim ve gelisme özellikleri nedeniyle farkli terbiye sekilleri gelistirilmistir.
Yurdumuzda yaygin olarak kullanilan Goble terbiye seklinin yerini telli terbiye sekilleri almistir. Asmalar bir veya daha fazla geçirilen tellerle ve direklerle desteklenirler. Bu durumda asmalar sira üzerinde gelisir,eni ve yüksekligi degisen bir duvar görünümü alir . Ayrica duvar görünümünden farkli olarak Çardak,T ve Y sekli gibi degisik terbiye sekilleride uygulanmaktadir.
Günümüzde destek sistemini olustururken çok farkli materyaller kullanilabilmektedir. Bunlardan ahsap, beton, demir olanlari en yaygin olarak kullanilanlaridir.
Telli terbiye sekillerini uygularken kullanilan direklerin ve tellerin belirli saglamlikta olmasina özen göstermek gerekir. Telli terbiye sekillerinden uygun olaninin seçiminde; çesit, iklim, toprak ve makine kullanimi gibi unsurlar etkili olur. Uygulanmasi yaygin ve kolay olan sekillerin 2 grup altinda toplanmasi mümkündür.
1.Sabit kordon terbiye sekilleri (kisa, orta ve uzun budama uygulanabilir. )
2.Yillik kordon terbiye sekilleri (guyot, bükülmüs guyot, telli goble, Avustralya sistemi, büyük T)Sabit Kordon Terbiye Sekli

Bu sistemde gövde yüksekligi yerden 80-120 cm arasinda degisir. Ilk terbiye sirasinda yatirilina iki ana dal sabit hale gelir ve bunun üzerinden yillik sürgünler budanir. Teller yaklasik 40 cm ara ile 2 veya 3 sira olur. Bu telleri çift geçirmek baglama isini ortadan kaldirir. Bu sistemde alt telin altinda gelisen sürgünlerin tamami çikartilir ve istedigimiz sürgünlerinde (Üst tele ulasinca boylari)100-140 cm ye ulasinca boylarin uçlari alinir. Olusan sürgünler önceleri dik veya 45 derece egimli büyütülür. Sonra yatirilir. Tek kollu sabit kordon seklinde kolun tel üzerindeki uzunlugu sira üzeri mesafesinden 15-25 cm kisa olur. Sabit kordon sekillerinde degisik budamalar uygulanabilir.

 

 

 


Yillik Kordon Terbiye Sekilleri:


Bu sistemde belli yükseklikteki gövdenin üzerinde bas olusturulur ve buradan terbiye sistemi uygulanir. Buradan 10-15 cm kisa 2 yasli budama baslari birakilir. Bunlardan çikan 1 yasli odunlasmis çubuklar uzun veya karisik budanir. Çubuk sayi ve uzunlugu çesit, asmanin gelisme durumu, iklim, mekanizasyon gibi genelde asma terbiyesini etkileyen etmenlere baglidir. Yillik kordon terbiye sekilleri daha çok uzun budama isteyen çesitlere uygundur. Dip gözleri az verimli olan çesitlerin ürün çubuklari uzun (6 gözden fazla) birakilir. Ancak çubuk uzunlugu arttikça dip gözlerin sürme orani azalacak ve bu uzun gözlerin çogu uyanmadan kalacaktir. Bu durumda karisik budama yapilmalisi tavsiye edilir. Uzun ürün çubuklarinin altinda 2-3 gözlü yedek çubuk birakilir. Böyle uzun ve kisa çubuklarin beraber olusturulduklari budama sistemi GUYOT olarak adlandirilir. Bu sekilde budanan asmalarda çubuklarin sayi ve yerleri sürgünlerin yerlerine göre çesitli terbiye sekilleri gelistirilmistir.